Własna pasieka? Tak, dla Uniwersytetu Przyrodniczego!

pszczelarz
Obrazek poglądowy.

Któż nas nie lubi miodu wytwarzanego przez pszczoły? Jest źródłem witamin, minerałów i cennych pierwiastków. Ponadto to naturalny słodzik, którym śmiało możemy zastąpić pełen chemicznych składników, niezdrowy i rakotwórczy biały cukier. Ostatnio nasza redakcja dowiedziała się o pewnej ciekawostce, mianowicie, że szerszenie oraz osy również wytwarzają miód. Nie hoduje się ich jednak w pasiekach tak, jak pszczoły, ponieważ są znacznie bardziej agresywne i niebezpieczne.

We Wrocławiu nie brak jest hodowców, którzy posiadają własne pasieki i zajmują się zbieraniem miodu. Do grona tych osób dołączą również pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy planują wybudować na początku bieżącego roku akademickiego własną pasiekę. Powstanie ona na Swojczycach, gdzie uczelnia posiada swoje gospodarstwo doświadczalne. Pasieka powstanie w ilości 30 uli, które będą odpowiadały najnowocześniejszym standardom, w celach dydaktyczno-naukowych.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od wielu lat prowadzi badania nad pszczołami i jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce, które specjalizują się w badaniach nad chorobami pszczół. Ponadto w stolicy Dolnego Śląska prowadzone są badania toksykologiczne produktów pochodzących od pszczół, które pozwalają badaczom na określenie stanu środowiska naturalnego i jego zanieczyszczenia we Wrocławiu. Badania są zaskakujące, ponieważ czystość środowiska jest zadowalająca i znacznie poprawiła się w porównaniu z przeszłością.

Pszczoły to owady, które doceniane są już od wielu wieków. Jednak ich uznanie w ostatnich czasach znacznie spadło. Wiele osób obawia się jadu pszczoły, na który niektórzy posiadają uczulenie. Pamiętać jednak należy, że są to zwierzęta niezwykle pomocne dla ludzkości. Miód to nie tylko jedyny produkt, który pochodzi od naszych małych przyjaciół. Wytwarzają one również zdrowotny propolis, który wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne i przeciwzapalne. Ponadto kit pszczeli wykorzystuje się w produkcji naturalnych świec miodowych, a same pszczoły używane są również do wykrywania narkotyków i substancji wybuchowych. Wszystko dlatego, że posiadają one niesamowicie rozbudowane zmysły, przede wszystkim węchu, który nierzadko bardzo się przydaje. Ponadto pszczoły naprawdę bardzo szybko się uczą i potrzeba niewiele czasu, aby je wyszkolić.

Add a Comment